Z jakých materiálů jsou vyráběny trekové boty
Trendem dnešní doby je mimo jiné i starost o životní prostředí. Lidé si konečně začínají uvědomovat, že jej nemohou jen tak ničit. Důsledkem toho je, že začínají být poněkud vybíravější při svých nákupech a snaží se vybrat takový produkt, který co nejméně zatěžuje životní prostředí.
To platí i pro trekové boty. A je to jen pochopitelné, koneckonců lidé, kteří rádi chodí na procházky či túry po horách patří k těm, kteří přírodu skutečně obdivují a milují. To také znamená, že se ji snaží co nejvíce chránit. Jistě, i mezi nimi se najdou výjimky, avšak z větší části jsou environmentálně uvědomělí. Ale jak se to dotýká jejich obuvi?
Zcela jednoduše. Začínají se zajímat nejen o to, jak je kvalitní (ačkoliv to zůstává samozřejmě prioritou), ale také o to, z čeho jsou vyrobeny a jaký měla jejich výroba dopad na přírodu. A není divu, koneckonců mnoho produktů, které běžně používáme, je vyrobeno z ropy, ačkoliv bychom to původně neřekli.
Je však také jasné, že materiál bude mít také vliv na celkové vlastnosti bot. Je proto nejlepší vybrat takové, které jsou pro nás nejvhodnější. Ale které to jsou?
Zdaleka nejčastěji se k výrobě používá kůže. Ta je dostatečně pevná a zároveň i poddajná. Poskytuje tak noze ochranu, aniž by ji příliš omezovala. Na druhou stranu, není příliš prodyšná, což může vadit především v horkém létě, kdy se nám nohy uzavřené v botě hodně potí. To může vést k různým kožním onemocněním, například plísním.
Pak zde najdeme i ty látkové. Ty jsou vyrobeny z tužších textilních materiálů, což znamená, že mnohem lépe odvádí vodu. Na druhou stranu však nejsou neprodyšné, takže když například šlápneme do louže, budeme mít totálně mokré ponožky. Na druhou stranu dobře odvádí pot, což za teplého počasí a při náročné chůzi rozhodně oceníme. Koneckonců zvláště zde platí bezpečí především.