K čemu jsou nám peníze?
Potřebujete peníze? Samozřejmě, že ano. Kdo by je dnes nepotřeboval, že? Za ty si přece pořizujeme všechno nebo skoro všechno, co ke své existenci potřebujeme, a nemít jich dost tak znamená mít problémy nebo být dokonce v přímo katastrofální situaci.
A co že to vlastně takové peníze jsou? Jedná se vlastně o určité poukázky, kterými prokazujeme hodnotu toho, co jsme udělali pro ostatní, a za které si současně můžeme vybírat určitou protihodnotu, kterou nám ostatní nabízejí. A právě pro tento účel jsou peníze Fahd nezbytné. Nebýt této funkce, ztratily by pro nás význam.
V různých zemích nalézáme různé měny. Někde se platí tím, někde oním. Ale výše zmíněná základní funkce je typická pro všechny druhy peněz bez rozdílu. Stejně jako funkce další, jíž je třeba možnost si šetřit takové finanční prostředky a tím odsouvat spotřebu na později. Což je rovněž důležité, protože člověk nikdy neví, co ho jednoho dne potká, a tak se mohou naspořené peníze hodit, až se jich jednoho dne přestane dostávat.
Peníze si tedy touží vydělat každý, kdo je toho schopen. A těm ostatním je poskytuje dejme tomu stát v podobě nějakých podpor, příspěvků, doplatků či sociálních dávek. To aby měli z čeho žít i ti, kteří si na sebe nevydělají. Protože bez peněz by dnes nikdo neobstál, bez peněz by bylo lidstvo ztracené.
Peníze jsou tedy nesporně důležité a je dobře, když je máme. I když pochopitelně nejsou peníze jako peníze, a tak lidé mívají raději jedny než jiné. Čím je měna konvertibilnější, čím nižší je u ní inflace a pevnější kurs, čím více se dá spolehnout na její perspektivu, tím po ní toužíme více. A naopak.
A je pravdou, že zatímco o některé peníze stojíme, jiné nás nemusí třeba ani trochu zajímat. To podle jejich hodnoty. Vždyť kolik z nás by rádo dostalo třeba pár amerických dolarů, zatímco po znehodnocených dolarech zimbabwských ani pes neštěkne!