Jaký mají mzdy výpočet, když chceme znát tu čistou
Pokud se díváme na jakýkoliv inzerát hledající zaměstnance, nebo nahlédneme do pracovní smlouvy, zjistíme, že je zde uvedena hrubá mzda, tedy mzda odečtení všech poplatků, které z ní musí zaměstnavatel zaplatit, jako jsou například sociální a zdravotní pojištění.
Je to hned z několika důvodů. Tím prvním je, že hodnoty odvodů se poměrně často mění. Je tedy jen pochopitelné, že zaměstnavatel nechce při každé takové změně předělávat celou pracovní smlouvu či přepisovat všechny inzeráty. Nehledě na to, že tyto odvody bývají individuální a závisí na více faktorech.
To však nic nemění na tom, že zaměstnanec či zájemce o pracovní pozici chce především vědět, jaká částka mu přibližně bude připsána na účet, tedy svou čistou mzdu. Jen tak si totiž bude moci naplánovat výdaje. Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak ji lze zjistit.
Tím prvním je provést u mzdy výpočet, kterým zjistíme čistou mzdu. To znamená, že od počáteční částky, tedy hrubé mzdy, odečteme veškeré odvody, které z ní musí zaměstnavatel ze zákona strhávat.
Zde je však problém, že zdaleka ne každý je dostatečně zběhlý v matematice, aby to dokázal vypočítat. Navíc je zde problém, že jen málokdo ví, co vše je nutné odečíst, natož aktuální hodnoty. Pokud se tedy tomuto tématu nevěnujete, pak to asi není nejlepší řešení.
Naštěstí můžeme také využít služeb nejrůznějších mzdových kalkulaček, které můžeme najít na internetu. Obvykle fungují on-line, a není potřeba nic stahovat. Jednoduše zadáte do kolonek příslušné údaje, a program sám vám čistou mzdu vypočítá.
Je to jednoduché řešení, avšak je nutné se ujistit, že je daná kalkulačka pravidelně aktualizovaná, aby počítala se současnými hodnotami. Jinak by totiž výsledek neodpovídal skutečnosti.
Je také dobré poznamenat, že nebudou stoprocentně přesné, avšak rozhodně vám dají představu, jakou částku přibližně můžeme očekávat. A to ve většině případů naprosto stačí.