Klíčení mungo vás odmění šťavnatými a chutnými výhonky
Zájemci o klíčení, kteří mají chuť pustit se do těchto experimentů s prvními rostlinkami, by měli volit takové druhy, které jim přinesou žádoucí výsledky bez přílišné námahy, a také pokud možno bez nežádoucích efektů, aby je první pokus od této činnosti neodradil. Vzdát se rostlinných klíčků jen pro počáteční nezdar by znamenalo přijít o velmi cenné rostlinné látky, které jsou pro lidský organismus nepostradatelné, a s nimiž bychom neměli šetřit zvláště dnes, v době expanze virové nákazy, jež doslova mění svět před očima. Pro začátek to zkuste s cizrnou, s hnědou či zelenou neloupanou čočkou, anebo s drobnými fazolkami adzuki či mungo.
Klíčení fazolí mungo je vhodné i pro začátečníky
Klíčení mungo řadíme do tzv. středně dlouhé růstové fáze. Klíčkům trvá přibližně dva až tři dny, než se začnou vytvářet, a přibližně po pěti dnech je možné je sklízet. Do této skupiny řadíme všechny luštěniny (hrách, čočku, cizrnu, sóju, fazolky adzuki) a tato kategorie semínek je také nejvhodnější pro začátečníky. Semena luštěnin jsou relativně velká a ne tak snadno podléhají plísním a rozmnožování bakterií. Příliš malá semínka se ráda obalují povlakem slizu a jejich klíčení by se měli věnovat lidé, kteří již nějaké zkušenosti s tímto procesem mají.
Nezapomínejte je proplachovat
Růst nových rostlinek ze semínek nevyžaduje žádné zvláštní úsilí a poradí si s ním v podstatě každý, největším úskalím je však tvorba plísní a hnilobné procesy. Velmi důležité je již na počátku odstranit všechna semena poškozená, podezřelého vzhledu, která nevzejdou a jsou potenciálním zárodkem plesnivění.
Dalším krokem je pravidelný průplach čistou vodou o teplotě nižší než 42 stupňů Celsia, vyšší teplota klíčení přeruší a rostlinky zahynou. Pravidelnost v proplachování je zásadní, neboť jsou semínka neustále vystavena teplu a vlhkosti a to zároveň podporuje množení plísní a bakterií, které však proplachováním odstraníte.