Ubráním se telefonem nebo deštníkem
Dnešní doba přináší mnoho druhů zbraní, které dovedou účinně omráčit člověka. Měly by být, ale používány jen na nejnutnější obranu nebo jako prostředek proti zločincům.
Nejznámějšími jsou určitě
· ruční paralyzér
· taser
· kapalinový paralyzér.
Omračující zbraně se nejvíce používají například při nedovolených demonstracích, kde rozhodně není účelem omezit počet demonstrantů střelnými zbraněmi. Ten samý smysl mají tyto zbraně i pro uživatele z řad běžného občana, který se chce pouze cítit bezpečněji. Pro někoho je střelná zbraň absolutně nepřijatelnou.
– Dalším hlediskem, které může pomoci v rozhodnutí je fakt, že na střelnou zbraň je nutné vlastnit zbrojní průkaz, což v případě paralyzéru potřeba není.
Paralyzér jen pro boj se zlem
V některých nápravných zařízeních je tato zbraň ještě trochu vylepšena a uzpůsobena potřebám dozorců. Trestanci na sobě mají omračující pásy, které mohou dozorci ovládat. Ovladačem se uvolní vysoké napětí do chovancova pásu, které zaútočí většinou v oblasti ledvin. Vězeň se tím znehybní a dozorci ho mohou bezpečně dopravit do cely. Tyto donucovací pomůcky logicky nepotřebují žádné maskování a je možná i z psychologického hlediska dobré, že trestanec o možnosti použití předem ví.
o U paralyzérů, které používají běžní občané na svou obranu, se určité maskování docela hodí.
o Tady se totiž spoléhá na moment překvapení a o zastrašení jde až v druhé fázi.
Tyto modely se mohou tvářit například jako běžně používané
– deštníky
– baterky
– telefony.
V poslední době se stávají oblíbenými, protože jsou snadno ovladatelné a hlavně legální. Složitější zařízení, kterým je taser, je u nás zakázáno. Povolení k použití má pouze policie a vojsko. Přesto, že by tyto zbraně měly být opravdu pouze k ochraně lidského zdraví a životů, bývají zneužívány v některých zemích například na získání informací od politických vězňů.