Investice do školských reforem
Říká se, že pokud by byla vymyšlena reforma, jež by měla dopad, tedy pozitivní efekt natolik, jako se to například povedlo u jedněch našich sousedů, polepšili bychom si, co se životní úrovně týče, o polovinu. A to je tedy opravdu velmi mnoho!
Řeč je tedy o investice do reforem, přesněji do reforem školských. Pokud totiž dnešní studenti budou špatně vystudovaní, respektive špatně vzdělaní, promítne se to, o několik let později, do životní úrovně nás všech. Možná teď budete oponovat, že naši životní úroveň vlivní mnoho dalších faktorů. Máte jistě pravdu, ale právě vzdělání dokáže ovlivnit opravdu hodně. Investice do něj není tedy tou, která by se mohla považovat za vyhozené peníze. To ani náhodou.
Obecně platí, že úroveň vzdělání u nás není dostačující, není taková, jaká by měla být. Samozřejmě, najdou se výjimky, ale těch je bohužel stále méně než těch horších příkladů. Můžeme se domnívat, že ve vládnoucích stranách jsou lidé, kteří se řídí tím, jaké oni sami měli vzdělání. Něco jako, když jsme vystudovali my, proč by v obdobných podmínkách nevystudovaly i naše děti.
Na jednu stranu se rodiny stěhují z Prahy proto, aby jejich děti vyrůstaly ve větším bezpečí a zdravějším podnebí, ale na stranu druhou, co se vzdělání týče, hrají pražské děti prim. Podle odborníků výsledky pražských dětí například matematice a přírodovědě, dosahují o více než dvanáct bodů lepších výsledků, než je celorepublikový průměr.
Vyjádřeno řečí čísel
Řekněme, že kdyby se úroveň ostatních studentů Česka, dorovnala na úroveň studentů Prahy, „inkasovala“ by naše země, za předem daných předpokladů, necelých šest bilionů korun.
Ono by se i nás asi mělo tak nějak investovat snad do všeho, nač se podíváme. Proč e vlastně neinvestovalo dřív, víc a tak? Asi proto, že bylo u moci více těch, kterým nešlo o prospěch celé země, ale spíše o prospěch vlastní. Možná se to ale už brzo změní, kdo ví.